kayassine
Admiś
Dołączył: 15 Gru 2006
Posty: 735
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Pią 22:53, 03 Paź 2008 Temat postu: 2 Festiwal Filmów Wietnamskich |
|
|
Program
Smak łagodny:
Sowa i wróbel / Cu va chim se se / Owl and the sparrow
reż. Stephane Gauger, Wietnam / USA 2008, fabularny, 97'
Splecione w intymną, ciepłą opowieść historie trójki bohaterów, osamotnionych we współczesnej wietnamskiej metropolii. Thuy - dziesięcioletnia uciekinierka z prowincji, piękna stewardesa Lan i pracujący w zoo Hai spotkają się na ulicach Sajgonu. Razem stworzą coś na kształt rodziny z wyboru.
Poganiacz bawołów / Mua len trau
reż. Minh Nguyen-Vo, Belgia, Francja, Wietnam 2004 fabularny, 102'
Westernowa w stylu opowieść o dojrzewaniu. Nastolatek Kim po raz pierwszy samodzielnie odprowadza bawoły z delty Mekongu na wyżynne pastwiska. Pozna brutalny kodeks, kierujacy życiem zawodowych poganiaczy bydła, ale odkryje też prawdziwą przyjaźń i z chłopca stanie się mężczyzną.
Schyłek lata
reż. Tran Anh Hung Francja, Wietnam 2000, fabularny, 112'
Pełna zmysłowego piękna opowieść o trzech siostrach, świętujących rocznicę śmierci swoich nieżyjących rodziców. Każda z nich znajduje się na innym etapie życia, boryka z odmiennymi problemami. Razem tworzą zmieniającą się w czasie figurę kobiecości, próbującej utrzymać rodzinę w stanie harmonii.
Mamusiu! / Oh Mummy!
reż. Jenni Trang Le, USA, 2007, 5'
Animacja o ledwo wyklutym z jajka, a już zagubionym ptasim dziecku, które próbuje ustalić swoją tożsamość i znaleźć mamę.
W mrowisku
Historia małego chlopca, który wbrew swojej woli przenosi się w świat pracowitych mrówek. Choć początkowo nie może się w nim odnaleźć, z czasem nie tylko lepiej zrozumie ich życie ale i znajdzie nowych przyjaciół pracując oraz walcząc u ich boku.
Smak gorzki:
Bolinao 52
reż. Duc Nguyen Wietnam, USA 2007, dokumentalny, 56'
Wstrząsający dokument o uciekinierach z komunistycznego Wietnamu, którzy weszli na pokład jednej z przepełnionych łodzi, by na wodach Morza Południowochińskiego szukać wolności. Nękani przez piratów, ignorowani przez amerykańskie statki, umierali z głodu i pragnienia.
Sajgon, ach Sajgon / Oh, Saigon
reż. Doan Hoang USA, Wietnam, Wielka Brytania 2007, dokumentalny, 58'
Amerykańska reżyserka opowiada o swojej wietnamskiej rodzinie, która uciekła z Sajgonu, oblężonego przez komunistyczny Vietcong. Wzruszający kolaż intymnego domowego wideo, antywojennego prostest songu i nostalgicznego kina drogi.
Daleko od Wietnamu / Loin du Vietnam
reż. Joris Ivens, William Klein, Claude Lelouch, Chris Marker, Alain Resnais, Agnes Varda i Jean-Luc Godard, Francja 1967, dokumentalny, 115'
Lewicowy manifest twórców francuskiej nowej fali, wspierający Wietnamczyków w wojnie z USA. Nowatorskie, formalnie zróżnicowane wezwanie do refleksji nad imperialistycznymi pobudkami, jakimi kieruje się Zachód w walce o wpływy na świecie.
Jesienna podróż / Vuot song (najlepsze filmy I edycji)
reż. Ham Tran, USA, Tajlandia 2006, fabularny, 135'
Long decyduje się na pozostanie w kraju i czynną walkę, mimo grożącego mu niebezpieczeństwa. Błaga żonę, syna i matkę, by nie rezygnowali z próby ratowania życia. Oparta na faktach historia rodziny wietnamskich uchodźców z Sajgonu po jego upadku.
Smak słony:
Ludzie z ryżu / Neak Sre / Rise People
reż. Rithy Panh Kambodża, Francja, Niemcy, Szwajcaria 1994, fabularny, 125'
Rithy Panh przejmująco opowiada o wieśniakach uprawiających ryż, o zagrożeniach, jakie czyhają na zbiory i ludzi, o wschodniej wspólnotowości, religijności i prostocie życia w obliczu przeciwności losu. Po obejrzeniu tego filmu smak ryżowych ziarenek już nigdy nie będzie taki, jak dotąd.
Życie w strachu / Song trong so hai (najlepsze filmy I edycji)
reż. Bui Thac Chuyen, Wietnam 2005, fabularny, 104'
Były żołnierz wojsk rządowych próbuje przetrwać w komunistycznym Wietnamie. Udaje mu się utrzymać rodzinę, zamienić pole minowe w pole uprawne, a przede wszystkim przezwyciężyć męczące uczucie strachu. Po raz pierwszy wietnamski film tak odważnie penetruje przemilczany, powojenny okres w historii kraju.
Me Thao (najlepsze filmy I edycji)
reż. Viet Linh, Wietnam, Francja 2002, fabularny, 88'
Gęsta, pełna magii historia z przeszłości. Muzyk Tam, zarządca posiadłości Me Thao uważa, że tylko stara muzyka ca tru przywróci właścicielowi równowagę po stracie narzeczonej. Odnajduje swoją dawną miłość, piosenkarkę To. Jednak na jej śpiewie ciąży śmiertelna klątwa.
Smak pikantny:
Opowieść Pao / Chuyen cua Pao / Story of Pao
reż. Quang Hai Ngo Wietnam 2006, fabularny, 100'
Mąż bezpłodnej Kía przyprowadzi do domu drugą kobietę, która urodzi mu dzieci. Pao i jej brat będą mieli dwie matki. Przygotowując się do roli kobiety w społeczności Hmong, Pao pozna rodzinne sekrety. W innym świetle zobaczy wybory rodziców, w tle mając zapierające dech w piersi, górskie krajobrazy północnego Wietnamu.
Dong co - na skraju płci / Love man, love woman
reż. Nguyen Trinh Thi, Wietnam 2007, dokumentalny, 52'
Świątynie kultu Bogini Matki „Dao Mau” skupiają środowisko homoseksualistów. W przeszłości tancerza „dong co” - pół mężczyznę, pół kobietę, w którego wciela się duch, traktowano z szacunkiem. Dziś homoseksualizm nie jest akceptowany przez większość miejskiej społeczności.
Płacz do wynajęcia / Crying for hire
reż. Lan Phuong, Wietnam 2008, 21'
Aranżacja spektaklu z muzyką i rytualnymi pieśniami, odpowiednia modulacja płaczącego głosu, zdolność wyczuwania emocjonalnych reakcji żałobników to umiejętności niezbędne u popularnej w Wietnamie, profesjonalnej płaczki.
Rocznica (najlepsze filmy I edycji)
reż. Ham Tran, USA, 2003, fabularny, 28'
Nostalgiczny poemat, w którym mnich przygotowuje się do rocznicy śmierci brata. Pali kadzidło, gotuje ryż, smaży warzywa. Dręczą go wspomnienia z dzieciństwa, obrazy wojny i dnia, w którym zginął jego brat.
Smak kwaśny:
Buntownik / Dong mau anh hung
reż. Charlie Nguyen, Wietnam 2007, fabularny, 103'
Widowiskowe kino akcji. Agent Cuong razem z córką przywódcy ruchu oporu ucieka przed francuskimi okupantami i brutalnym agentem Sy. W przebraniu prostego Wietnamczyka doświadczy bólu i dyskryminacji swego ludu, przejrzy na oczy, przechodząc na stronę zbuntowanych.
Więcej informacji:
[link widoczny dla zalogowanych]
|
|